Poziom hałasu lodówki

Hałas jest niekorzystnym zawiaskiem, które towarzyszy jednak pracy większości urządzeń. Ruchome części, praca silnika, systemy chłodzenia, wszystkie te elementy wpływają na poziom hałasu wydawany przez sprzęt AGD. Producenci dążą do zniwelowania tego niekorzystnego zjawiska, niestety jednak najczęściej wiąże się to z użyciem nowoczesnych technologii bądź droższych podzespołów, co wpływa na wzrost ceny urządzenia.

Lodówka jest takim urządzeniem , którego poziom hałasu nie zawsze jest aż tak bardzo istotny. Jeśli chłodziarko-zamrażarka znajduje się w kuchni, która jest oddzielona od innych pomieszczeń, nawet jeśli działa dosyć głośno nie przeszkadza to domownikom. Podczas codziennych zajęć w kuchni, głośna praca lodówki nie powinna być utrudnieniem, gorsza sytuacja ma miejsce w nocy, gdy hałas może zakłócać nasz sen. Jeśli jednak kuchnia jest oddzielnym pomieszczeniem, zawsze możemy zamknąć drzwi, przez co hałas nie będzie tak uciążliwy w pozostałych częściach mieszkania.

Inna sytuacja ma miejsce wtedy gdy w naszym mieszkaniu występuje aneks kuchenny, wtedy kuchnia połączona jest z pokojem dziennym bądź korytarzem. W takiej sytuacji hałas towarzyszący pracy lodówki nie jest słyszany wyłącznie podczas prac w kuchni jednak również wtedy gdy przebywamy w pokoju, bądź przemieszczamy się korytarzem. Warto wtedy zadbać o to aby praca naszej chłodziarko-zamrażarki była możliwie najcichsza. Poziom hałasu wyrażony w decybelach jest podawany przez producentów urządzeń, więc porównanie dwóch modeli między sobą nie powinno być problemem.