Klasa energetyczna lodówki

Lodówka jest urządzeniem, które stale jest podłączone do sieci elektrycznej. Oczywiste jest, że system chłodniczy lodówki nie działa całą dobę na maksymalnych obrotach, nie mniej jednak załączany jest on bardzo często w celu utrzymaniu odpowiednio niskiej temperatury zarówno wewnątrz chłodziarki jak i zamrażarki. Ważne jest aby wśród oferowanych w sklepie produktów, wybrać taki którego zużycie energii będzie najniższe.

Według obowiązujących przepisów, sprzęt gospodarstwa domowego jest klasyfikowany według efektywności energetycznej. Wyszczególniamy 7 klas energetycznych oznaczanych kolejno literami od A do G. Klasa A oznacza wysoką efektywność, czyli małe zużycie prądy, kolejne klasy odpowiadające literą alfabetu charakteryzują się mniejszą efektywnością, czyli większym zużyciem energii. Urządzenia z klasą energetyczną G, zużywają najwięcej energii przez co są drogie w utrzymaniu. W praktyce spotyka się urządzenia o oznaczeniach od A do C, gdyż klienci preferują produkty charakteryzujące się niewielkim zużyciem energii.

W sklepach możemy również znaleźć produkty o oznaczeniach A+, bądź A++, są to modele zużywające najmniej energii.

Urządzenia o wyższej klasie efektywności mogą być droższe, biorąc jednak pod uwagę wieloletnie korzystanie z produktu warto zastanowić się nad kosztami eksploatacji. Czasem warto zrezygnować z kilku dodatkowych funkcji na rzecz produkty oznaczonego klasą efektywności energetycznej A.