Jak oszczędzać energię przy pracy lodówki

Wybór lodówki z klasą efektywności energetycznej A+ nie oznacza, że nie można zmniejszyć zużycia prądu przez naszą chłodziarko-zamrażarkę jeszcze bardziej. Co wiele osób może dziwić zużycie prądu przez lodówki w dużym stopniu zależy od cech pomieszczenia w jakim się znajdują. Kilka prostych zasad, może skutecznie obniżyć pobór prądu. W praktyce polega to na zminimalizowaniu częstotliwości załączania się systemu chłodzącego urządzenia.

Pierwszą i jedną z najważniejszych zasad jest ustawienie lodówki z dala od różnego rodzaju źródeł ciepłą. Mowa tutaj o kaloryferach, piecach, piekarnikach, kuchenkach gazowych itp. Wszelkie urządzenia które emitują ciepło nie powinny znajdować się w pobliżu chłodziarko-zamrażarki, gdyż wymuszają one dłuższą pracę systemu chłodzącego w celu utrzymania odpowiednio niskiej temperatury.

Należy również zapewnić swobodny obieg powietrza wokół wolnostojącej lodówki. Nie powinna ona z żadnej strony być dokładnie przystawiona do ściany. Obieg powietrza pozwala na schłodzenie zewnętrznych elementów chłodziarko-zamrażarki, które mogą ulec nagrzaniu w skutek długotrwałej pracy. Niektóre modele urządzeń są wyposażone w specjalne zabezpieczenia, które uniemożliwiają dokładne przysuniecie lodówki do ściany.

Podczas korzystania z chłodziarki ważne jest również aby wkładane tam potrawy były ostudzone do temperatury pokojowej. Wkładanie do wnętrza urządzenia dań dopiero co przyrządzonych powoduje wzrost temperatury wewnątrz lodówki co implikuje do uruchomienie systemu chłodzącego, zwiększając tym samym pobór energii.